Photos: Με show Μπαμπαλή κέρδισε το Γυναικείο “Ελ Θράκικο” με Βασίλισσες η Ροδόπη ’87!

Με την Ελένη Μπαμπαλή να είναι η μεγάλη πρωταγωνίστρια σημειώνοντας χατ-τρικ η Ροδόπη ’87 πέρασε νικηφόρα από την Θαλασσιά κερδίζοντας με 5-2 σε ένα εντυπωσιακό ματς τις Βασίλισσε της Θράκης

Η ομάδα της Βίκης Περιβολοπούλου μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο πρώτο λεπτό κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ χάρις την πολύ ωραία ενέργεια της Ελένης Μπαμπαλή που με σουτ έκανε το 0-1.

Τα κορίτσια της ξανθιώτικης ομάδας προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα όμως το δυνατό σουτ της Καζαντζίδου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στην συνέχεια η ομάδα της Κομοτηνής είχε 2-3 πολύ καλές στιγμές με προσπάθειες των Μπαμπαλή, Ηλιάδη και Δαληδάνου.

Στο 25′ η ομάδα η ομάδα της Ροδόπης κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της με μακρινό σουτ της Σοφίας Ηλιάδη, όμως η αντίδραση για τις Βασίλισσες ήταν άμεση με ένα τρομερό ψιλοκρεμαστό μακρινό σουτ της Στέλλας Μαυρομάτη μείωσαν ένα λεπτό αργότερα με το 1-2 να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Πολύ δυνατά μπήκαν και στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενες με την Γεωργία Ραϊνάκη με σουτ εντός περιοχής να σκοράρει για το 1-3, ενώ δύο λεπτά αργότερα με νέο τέρμα η Ελένη Μπαμπαλή ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-4.

Στο 75′ η ομάδα της Ξάνθης κατάφερε να μειώσει σε 2-4 με σκόρερ ξανά την Στέλλα Μαυρομάτη όμως στο 90′ η Ελένη Μπαμπαλή με απευθείας εκτέλεση φάουλ πέτυχε προσωπικό χατ τρικ και διαμόρφωσε το τελικό 2-5 υπέρ της ομάδας της Κομοτηνής

Την επόμενη αγωνιστική, στα πρώτα ματς του 2023, η Ροδόπη ’87 θα υποδεχθεί στις 8 Ιανουαρίου τους Λέοντες Θεσσαλονίκης ενώ η Βασίλισσα την ίδια μέρα θα υποδεχθεί την Πανσερραϊκή

Την αναμέτρηση διεύθυνε ο Δημήτρης Γκαϊτατζής με βοηθούς τους Γεωργιάδου και Σταματία Γκαϊτατζή όλοι τους της ΕΠΣ Δράμας

ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΘΡΑΚΗΣ: Χατζηαντωνίου Γ., Ευθυμιάδου, Σταύρου, Χατζηαντωνίου Μ., Γενιτζέ, Μαυρομάτη, Κυριαζίδου, Καζαντζίδου, Σαμαρά, Σκουμπρή, Χαραλαμπίδου. Ως αλλαγή πέρασαν στο ματς οι: Μετοικίδου, Κασμερίδου, Αλεώνη και Σαρρή

ΡΟΔΟΠΗ ’87: Κοκκίνη, Σακκά, Ηλιάδη, Τράκα, Ραϊνάκη, Καραντζίκου, Γονατά, Μπαμπαλή, Πατεράνη, Δαληδάνου, Καλαμπούκα. Ως αλλαγή πέρασαν στο ματς οι: Χουσείν, Μπόζη και Κουρλού