Πάλεψε αλλά έχασε στις…λεπτομέρειες

Μετά από έναν… εξαντλητικό αγώνα που κρίθηκε στην παράταση (73-73κ.α.) ο Παναθηναϊκός απώλεσε στις… λεπτομέρειες το «break» στη Βιτόρια, που θα του επέτρεπε να ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον, όσον αφορά την πρόκρισή του στο φάιναλ φορ της Euroleague. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με 82-78 από την Λαμποράλ Κούτσα, στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα στην «Fernando Buesa Arena», με τους Βάσκους να κάνουν το 2-0 στη σειρά των πλέι οφ της Euroleague και να χρειάζονται άλλη μία νίκη για να… τυπώσουν εισιτήριο για Βερολίνο. Πλέον, η σειρά μεταφέρεται στο ΟΑΚΑ, όπου ο Παναθηναϊκός θα έχει δύο ευκαιρίες (19/4 & 21/4) για την ισοφάριση και την επιστροφή του στη Βιτόρια για να διεκδικήσει την πολυπόθητη πρόκριση.

Ένας μεταλλαγμένος Παναθηναϊκός, εν συγκρίσει με το πρώτο παιχνίδι που ήταν απογοητευτικός, κατάφερε απόψε να «σπάσει» τον φρενήρη ρυθμό των Βάσκων των πολλών απουσιών (Χάνγκα, Κοσέρ, Σενγκέλια), ήταν πιο συγκεντρωμένος σε άμυνα και επίθεση, αλλά προδόθηκε και πάλι από τα 6.75 (7/28) και από τα αποθέματα… ενέργειας στην παράταση, εκεί όπου ο Μπουρούσης το πήρε… προσωπικά και συνέβαλε τα μέγιστα στο 2-0 της σειράς για την Λαμποράλ.

Συγκλονιστικός ο Δημήτρης Διαμαντίδης, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους και 6 ασίστ, ενώ σημείωσε εκτός ισορροπίας και το τρίποντο που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Ο Όγκνιεν Κούζμιτς πραγματοποίησε την καλύτερη του εμφάνιση με την πράσινη φανέλα (11 πόντοι, 8 ριμπάουντ), αλλά αποβλήθηκε με 5 φάουλ στο πρώτο λεπτό της παράτασης, ο Μαρκίζ Χέινς έδωσε βοήθειες από τα 6.75 (8π., 2/4τρ.), ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα ολοκλήρωσε με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Έλιοτ Ουίλιαμς (12π.) άργησε να αφυπνιστεί επιθετικά…

Από τους Βάσκους, που έρχονται στην Αθήνα έχοντας την παράδοση με το μέρος τους (καμία ομάδα δεν έχει χάσει την πρόκριση στο φάιναλ φορ όταν έχει βρεθεί στο 2-0 στη σειρά των πλέι οφ), ο Ντάριους Άνταμς πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση με 24 πόντους, ο Ντέιβις Μπερτάνς έκανε μεγάλη ζημία με 15 πόντους, ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν καθοριστικός στην επίτευξη της νίκης από την Λαμποράλ, σημειώνοντας τους 5 από τους 14 πόντους του στα πρώτα λεπτά της παράτασης.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 38-36, 54-51, 73-73κ.α., 82-78 παρ.