Την ήττα με 54-51 γνώρισε ο Λεύκιππος Ξάνθης μέσα στους Μαχητές Πεύκων-Άδικο το αποτέλεσμα

Την ήττα με 54-51 γνώρισε ο Λεύκιππος Ξάνθης μέσα στους Μαχητές Πεύκων στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Β’ Εθνικής μολονότι προηγούνταν μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Αναλυτικότερα:

Αν και βρέθηκε να προηγείται με 49-51 στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν  σε 51-51 και 16” πριν το τέλος με ρίποντο πήραν την νίκη και διέκοψαν το σερί τριών νικών του ΛΕΥΚΙΠΠΟΥ Ξάνθης, στην πρώτη ήττα του Στέφανου Πέρκου στον πάγκο της ομάδας.

Στην τελευταία επίθεση οι γηπεδούχοι δεν έκαναν φάουλ, με τον Μανάκα να δοκιμάζει το τρίποντο που θα έστελνε το ματς στην παράταση, αλλά η μπάλα βρήκε στο σίδερο και έμεινε το τελικό 54-51.

Πρώτοι παίχτες του Λεύκιππου Ξάνθης οι Περρής και Μαυρογιάννης. Αντίθετα ο Χρήστου δεν ήταν αυτός που ξέραμε…

Διαιτητές: Ελευθεριάδης-Τζιοπάνος Γ.-Ζαχαριάδης

Δεκάλεπτα: 15-9, 30-26 (ημίχρονο), 38-36, 54-51 (τελικό)

ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΥΚΩΝ (Χατζούλης): Γεωργίου 11(2), Παπασάββογλου Αν. 2, Πετράκης, Νώτης 19, Κουτσοκώστας 2, Παπασάββογλου Αρ 6(2), Βαϊντερλής 4, Κόνσουλας 8

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ (Πέρκος): Μαραβέγιας 3(1), Παλλάκης 2, Μακαρατζής, Περρής 16(3), Μαυρογιάννης 15(1), Μηντζαρίδης, Μανάκας 8, Βοϊβατόπουλος 2, Χρήστου 5(1)