Με τους βαθμούς της νίκης επιστρέφει στην βάση της η Xanthi FC μετά το 1-2 στη Λιβαδειά επί της τοπικής ομάδας. Οι παίκτες του Μίλαν Ράσταβατς έχοντας και τη συμπαράσταση των φιλάθλων τους, στον κυριακάτικο αγώνα της 7ης αγωνιστικής της Super League «Σουρωτή» σημείωσαν τα γκολ που έκαναν τη διαφορά στο 45ο λεπτό με τον Μπαξεβανίδη και με το πέναλτι του Γέντρισεκ στο 70’. Οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το τελικό 1-2 με τον Σουμπίνιο στις καθυστερήσεις.

Η ξανθιώτικη ομάδα είναι στην 6η θέση του σχετικού πίνακα, έχει 12 βαθμούς μετά την 3η νίκη της στη διοργάνωση, ενώ αγνοεί την ήττα από την πρεμιέρα.

Πέμπτο φετινό γκολ για τον πρώτο σκόρερ Έρικ Γέντρισεκ και πρώτο για τον αρχηγό της ομάδας, Δήμο Μπαξεβανίδη, ενώ ντεμπούτο πραγματοποίησε ο Ραφαήλ Μελισσόπουλος.