Τη δεύτερη ήττα σε ισάριθμους αγώνες γνώρισε η Εθνική Ανδρών στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, που διεξάγεται στην πόλη Μπιέλ Μπιένε της Ελβετίας.

Οι Γιώργος Κοτσιλιάνος, Νίκος Ζουπάνης έχασαν με 1-2 (18-21, 21-17, 4-15) από τους Γάλλους Κρου, Ροουλαντσόν και πλέον ο αυριανός αγώνας τους με τους Λετονούς Πλάβινς, Ρέγκζα είναι τελικός.

Η Εθνική ξεκίνησε άσχημα τον αγώνα καθώς βρέθηκε να χάνει με7-13, αλλά έφτασε στον πόντο (13-14), για να κολλήσει στο φινάλε του σετ. Στο δεύτερο σετ οι Έλληνες δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα, αλλά στο τάι μπρέικ με τρεις συνεχείς άσους το σκορ έγινε 0-3 και αργότερα 0-8, με τους Γάλλους να φτάνουν εύκολα στη νίκη.

Τα αποτελέσματα:

Τετάρτη 1 Ιουνίου

Μπρούβερ / Μέουφσεν (Ολλανδία) – Κοτσιλιάνος / Ζουπάνης 2-0 (21-19, 21-14)

Κρου / Ροουλαντσόν (Γαλλία) – Πλάβινς / Ρέγκζα (Λετονία) 2-1(21-17, 16-21, 16-14)