Τις τρίτες κατά σειράν χορευτικές φιγούρες των κοριτσιών της ομάδας των ΘΡΑΚΩΝ είχαν την ευκαιρία οι θεατές να παρακολουθήσουν, που παρευρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο Αλέξανδρος Μπαλτατζής την Κυριακή 22/11/2015 και απόλαυσαν το κυριακάτικο πρωινό τους παρέα με τα κορίτσια του Θέμη Αγγελακόπουλου που είχαν πολλά κέφια!!!! συγκεκριμένα τον χορό των αγώνων άνοιξαν οι πανκορασίδες που υποδεχόταν την νεοφώτιστη ομάδα της Κομοτηνής
΄΄ΑΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑ΄΄ .
Στις 12 00, άρχισαν τα ΄΄όργανα και τα νταούλια΄΄ των επίδοξων βοειμπολεστριών των δύο ομάδων, παρουσία 100 περίπου γονέων συμμαθητών και θεατών που ξέρουν να παρακολουθούν αγώνες και που δεν κινδυνεύουν να φάνε καμία πέτρα ούτε και κανένα σωλήνα στο κεφάλι τους, γιατί κάποιοι θέλουν σώνει και καλά να επιβάλουν άλλους νόμους από αυτούς που ισχύουν.
Η μαχητικότητα των νεοφώτιστων έδωσε δυνατό ρυθμό στον αγώνα και αρκετό ενδιαφέρον στους θεατές που δεν πίστευαν στα μάτια τους για το παιχνίδι που παρακολουθούσαν και την ηρεμία που επικρατούσε από πλευράς φιλάθλων,που παρακολουθούσαν χωρίς φωνές, ουρλιαχτά και ύβρεις, έτσι μερικοί γονείς άρχισαν να ΄΄ξεθαρρεύουν΄΄ και να φέρνουν τα ανήλικα παιδιά τους στο γήπεδο Κυριακή πρωί να παρακολουθήσουν αγώνων βόλεϊ, παρά να τα κλείσουν σε 4 τοίχους και πίσω από οθόνες.
Οι ΘΡΑΚΕΣ στάθηκαν πιο δυνατοί και πιο μαχητικοί στο πρώτο σετ και το κατέκτησαν με αρκετή δυσκολία, στο δεύτερο σετ με αιχμή το σέρβις πείραν γρήγορα μεγάλη διαφορά δίνοντας την δυνατότητα και στις μικρότερες παίκτριες να πάρουν το ………..΄΄βάπτισμα΄΄ ξεδιπλώνοντας και αυτές το ταλέντο τους και κερδίζοντας το δεύτερο σετ, στο τρίτο σετ δηξαν συμπτώματα χαλάρωσης και αδυναμίας συγκέντρωσης με αποτέλεσμα να μειώσει η φιλοξενούμενη ομάδα της Ακαδημίας σε 2-1, οι αλλαγές στο τέταρτο σετ έφερε αποτέλεσμα και ήρθε πολύ πιο εύκολα η κατάκτηση του σετ και το τέλος του παιχνιδιού για τις πανκορασίδες μέσα σε χορευτικές φιγούρες και πολλά χειροκροτήματα από τους παρευρισκόμενους.
Τον δρόμο που χάραξαν οι μικρές είπαν να συνεχίσουν και οι μεγάλες, αλλά το ξεκίνημα τις περίμενε η σθεναρή αντίσταση της ομάδος της Κομοτηνής που με αρκετό πείσμα και με όπλο την καλή άμυνα κατάκτησαν το πρώτο σετ, η μία αλλαγή και η μία εσωτερική μετακίνηση επέφεραν ισορροπία στο παιχνίδι των ΘΡΑΚΩΝ με τελικό αποτέλεσμα την ισοφάριση , με πολύ πεισμα και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το 3ο και καθοριστικό σετ ,τα καρφιά δίναν και πέραν, αλλά οι ΘΡΑΚΑΣ ήταν αυτοί που χαμογέλασαν και στα δύο επόμενα σετ και κάνοντας την ανατροπή κερδίζοντας το τρίτο κατά σειρά παιχνίδι σε ισάριθμους αγώνες κάνοντας τις μικρές και τις μεγάλες αθλήτριες του συλλόγου που είχαν κατακλύσει το κλειστό γυμναστήριο, να εισέλθουν όλες μαζί στον αγωνιστικό χώρο για να βοηθήσουν και αυτές στις χορευτικές φιγούρες και στους ρυθμούς του ……΄΄συρτού΄΄στα τρία !!!!!
Αναγκάζοντας τους αντιπάλους να δώσουν τα χέρια και να παραδεχτούνε το καλύτερο παιχνίδι των ΘΡΑΚΩΝ και να βρει όλα τα κορίτσια που αγωνίστηκαν το τέλος του αγώνα γηπεδούχων και φιλοξενουμένων ΑΓΚΑΛΙΑ.
Γεμίζοντας χαμόγελα χαράς τις αθλήτριες, τους γονείς, τους φίλους, τους διοικούντες και τον προπονητή τους που φούσκωνε από υπερηφάνεια για τα ΄΄καμάρια του΄΄ και για το τρίτο κατά σειρά νικηφόρο αποτέλεσμα, που τις έφερε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μαζί με την ομάδα τις Χρυσούπολης.